15. VÝTVARNÉ SPEKTRUM TRENČIANSKEHO KRAJA 2011
Propozície krajskej postupovej súťaže a prehliadky neprofesionálnej výtvarnej tvorby
Základná charakteristika súťaže:
Je najstaršou a najprestížnejšou súťažou v oblasti neprofesionálnej výtvarnej tvorby na Slovensku. Tohtoročný 48. ročník celoštátnej súťaže neprofesionálnej výtvarnej tvorby nadväzuje na viacročnú úspešnú tradíciu podujatia Výtvarná Dubnica, ktoré vzniklo v 60 -tych rokoch minulého storočia v Dubnici nad Váhom. V roku 1994 sa táto celoslovenská súťaž po prvý raz konala v Trenčíne – už s názvom Výtvarné spektrum. V roku 1995 opäť v Dubnici nad Váhom ako Výtvarná Dubnica ´95. V roku 1996 sa výtvarné spektrum uskutočnilo v trenčianskej synagóge a v roku 1998 zdvojený ročník Výtvarné spektrum ´97/´98 v Dome umenia v Bratislave. V rokoch 1998 až 2009 sa celoštátna výstava realizovala v Humennom – vo Vihorlatskom múzeu, Vihorlatskom osvetovom stredisku a MsKS. V roku 2010 sa celoštátne kolo súťaže uskutočnilo v Piešťanoch – v Dome umenia a Galérii Fontána pri MsKS mesta Piešťany.
Poslaním podujatia je poskytovať priestor pre prezentáciu neprofesionálnej výtvarnej tvorby a konfrontáciu jej výsledkov, získavať prehľad o najnovších aktivitách, o celkovej úrovni neprofesionálnej výtvarnej tvorby v regióne Trenčianskeho samosprávneho kraja a tieto poznatky využívať na ďalšie vzdelávanie amatérskych výtvarníkov – formou sprievodného podujatia – odborného seminára.
Súťaž je založená na dobrovoľnej činnosti jednotlivcov alebo členov združení, klubov, spolkov amatérskych výtvarníkov v SR. Napomáha rozvíjať ich záujmy a talent v oblasti neprofesionálnej výtvarnej tvorby. V neposlednom rade si toto podujatie kladie za cieľ skvalitniť kultúrnu ponuku v meste Trenčín a prispieť tak ku kultivovaniu životného štýlu a kultúrnemu rozvoju jeho obyvateľov i návštevníkov.
Výtvarné spektrum je celoštátnou postupovou súťažou s jednoročnou periodicitou. Súťaž nie je žánrovo ani tematicky vymedzená. Podporuje rozvoj záujmovej umeleckej činnosti mládeže i dospelých – oblasť neprofesionálnej výtvarnej tvorby v celej jej žánrovej rozmanitosti – v kresbe, grafike, maľbe, plastike, úžitkovej tvorbe a v prácach intermediálneho charakteru (fotografický záznam akčného umenia, land-artu a pod.). Osobitne sledovanou je kategória insitných výtvarníkov, t. j. neškolených výtvarníkov, ktorí majú osobitý výtvarný prejav a ich diela svojím obsahom (sen, spomienka, príbeh a pod.) i výtvarným stvárnením presahujú rámec ostatných súťažných kategórií.
Organizuje sa na troch úrovniach – regionálne, krajské a celoštátne kolo súťaže.
Hlavný organizátor:
Trenčianske osvetové stredisko v Trenčíne v zriaďovateľskej pôsobnosti Trenčianskeho samosprávneho kraja
Uzávierka súťaže: 7. marec 2011
Vernisáž výstavy a odborný seminár: 9. apríl 2011
Termín výstavy: 9. apríl - 8. máj 2011
Miesto konania: Art centrum synagóga Trenčín
Kontakt:
Mgr. Janka Masárová
Trenčianske osvetové stredisko v Trenčíne, K dolnej stanici 7282/20 A, 911 01 Trenčín
Tel.: 032/6555 323 • E-mail: janka.masarova@tnos.tsk.sk; www.tnos.sk
Kategorizácia účastníkov súťaže:
Súťaže sa môžu sa zúčastniť neprofesionálni výtvarníci, občania Slovenskej republiky, jednotlivci alebo členovia združení/spolkov/klubov amatérskych výtvarníkov so svojimi výtvarnými prácami, resp. kolekciou výtvarných prác. Odporúča sa predložiť porote maximálne 5 výtvarných prác od jedného autora.
Súťažné kategórie:
Kategória A: autori vo veku od 15 do 25 rokov bez výtvarného vzdelania (nie sú študentmi ani absolventmi stredných ani vysokých škôl s výtvarným alebo výtvarno-pedagogickým zameraním).
Kategória B: autori vo veku od 15 do 25 rokov s výtvarným vzdelaním
(študenti a absolventi stredných výtvarných škôl, študenti a absolventi vysokých škôl s výtvarným a výtvarno-pedagogickým zameraním, s výnimkou absolventov VŠVU, Akadémie umení a ekvivalentov týchto škôl v zahraničí).
Kategória A1: autori vo veku nad 25 rokov bez výtvarného vzdelania (nie sú študentmi ani absolventmi stredných ani vysokých škôl s výtvarným alebo výtvarno-pedagogickým zameraním).
Kategória B1: autori vo veku nad 25 rokov s výtvarným vzdelaním
(študenti a absolventi stredných výtvarných škôl, študenti a absolventi vysokých škôl s výtvarným a výtvarno-pedagogickým zameraním, s výnimkou absolventov VŠVU, Akadémie umení a ekvivalentov týchto škôl v zahraničí).
Kategória C: insitná tvorba
Podmienky účasti v súťaži:
Súťaž sa vypisuje vo všetkých voľných výtvarných disciplínach: v kresbe, grafike, maľbe, plastike, úžitkovej tvorbe a v prácach intermediálneho charakteru (fotografický záznam akčného umenia, land-artu a pod.).
Do súťaže sa nezaradia práce z oblasti ľudového remesla, priemyselného designu, diplomové a ročníkové práce študentov škôl s výtvarným zameraním a práce na úrovni škíc a štúdií.
Prihlásiť sa môžu neprofesionálni výtvarníci z regiónu Trenčianskeho kraja od 15 rokov (ktorí v roku 2011 dosiahnu vek 15 rokov). Súťaž nie je určená profesionálnym umelcom – absolventom vysokej školy výtvarného zamerania – VŠVU, Akadémie umení a ekvi-valentov týchto škôl v zahraničí.
Do súťaže budú prijaté výtvarné práce, realizované v rokoch 2010 a 2011, pričom autori nemôžu predložiť práce, s ktorými už súťažili v rámci súťaže Výtvarné spektrum 2010.
O zaradení tvorcov a ich prác do súťažnej časti celoštátneho kola podujatia rozhoduje krajská porota, schválená Trenčianskym samosprávnym krajom a menovaná riaditeľom Trenčianskeho osvetového strediska.
Práva a povinnosti súťažiacich:
Každý autor je povinný svoje súťažné práce na rube výtvarného diela čitateľne označiť všetkými potrebnými údajmi: meno, priezvisko, rok narodenia, adresa, e-mail, názov výtvarného diela, výtvarná technika, rok jeho vzniku, zaradenie do súťažnej kategórie, sídlo regionálneho kultúrno-osvetového zariadenia.
Práce, ktoré nebudú spĺňať potrebné požiadavky, budú zo súťaže vyradené.
Práce je treba doručiť poštou na adresu:
Trenčianske osvetové stredisko, K dolnej stanici 7282/20A, 911 01 Trenčín
Práce môžete priniesť aj osobne do Trenčianskeho osvetového strediska, ktoré sídli v budove Trenčianskeho samosprávneho kraja (vedľa Daňového úradu).
K zaslaným prácam autor priloží čitateľne vyplnenú prihlášku a uvedené údaje potvrdí svojím podpisom.
Všetky výtvarné práce, musia byť adjustované (pasparta, rám a pod.), na zadnej strane (plastika na spodnej strane) označené identifikačnými štítkami (sú súčasťou propozícií) s predtlačou na tieto údaje: meno a vek autora, kategória, názov diela a výtvarná technika, presná adresa trvalého bydliska autora a sídlo organizátora regionálneho kola súťaže.
Každý autor má právo byť včas informovaný o výsledkoch súťaže. Výsledky súťaže krajského kola budú zverejnené do 14 dní od rozhodnutia poroty na internetovej stránke www.tnos.sk.
Záverečné ustanovenia:
Organizátor súťaže si vyhradzuje právo publikovania reprodukcií výtvarných diel pri propagácii a dokumentácii podujatia a neprofesionálnej výtvarnej tvorby bez nároku autorov na honorár (aj v elektronickej podobe na internetovej stránke Národného osvetového centra a Trenčianskeho osvetového strediska • www.tnos.sk; www.nocka.sk).
Toto ustanovenie sa týka aj použitia reprodukcií na tlačoviny k celoštátnej výstave (pozvánku, katalóg, diplomy, čestné uznania). Každé iné použitie reprodukcie výtvarného diela bude konzultované s autorom.