Festival textilnej tvorby OD VLÁKNA K ODEVU
Mesto Trenčín je spájané s prívlastkami – mesto textilu, odevnej tvorby a módy. V jeho histórii má nezastupiteľné miesto tkáčsky a odevný priemysel, tradícia výstav a veľtrhov ale aj vzdelávania v oblasti módneho návrhárstva. S cieľom uchovať textilnú a odevnú tvorbu živú a prebúdzať o ňu záujem pripravilo Trenčianske osvetové stredisko v Trenčíne viacero aktivít v rámci druhého ročníka festivalu textilnej tvorby OD VLÁKNA K ODEVU. Zamerali sme sa na propagáciu textilnej tvorby, rozvoj zručností a umeleckých schopností prostredníctvom poznávania a realizácie rôznorodých tradičných textilných techník spojených s konfrontáciou tvorby a diskusiami s odborníkmi.
Workshop ručné spracovanie ovčej vlny a pradenie na vretienku 18. 4. 2024, 16. 5. 2024, Ivanovská dolina
Domácke spracovanie ovčej vlny v priebehu 20. storočia takmer zaniklo. So zánikom domácej produkcie vlny zanikli aj zručnosti predávané z generácie na generáciu. Súčasný trend návratu k prírodným materiálom a zdravému spôsobu života prináša so sebou aj oživenie záujmu o tradičné remeslá našich predkov.
S motiváciou podporiť znovuoživenie ručného spracovania ovčej vlny sme pripravili dva workshopy s lektorkou Lýdiou Ivaňovou, ktorá účastníkov zaviedla do tajov jej spracovania priamo v lone krásnej prírody Ivanovskej doliny. Previedla ich celým procesom od čuchrania, prania, česania až po pradenie na priadzu. Takto spracovaná vlna sa dá ďalej použiť na plstenie (suché i mokré), tkanie, pletenie, háčkovanie a iné textilné techniky.
Workshop Arttex • Mokré plstenie • Tkanie, 29. 6. 2024, Drietoma
Workshop v ateliéri lektorky Milady Ždrnja v Drietome bol prirodzeným pokračovaním prvých dvoch workshopov so zameraním na ďalšie použitie spracovanej vlny. Účastníci si mohli vyskúšať viaceré textilné techniky – tkanie na krosnách, tkanie na ráme, mokré i suché plstenie, tvorenie arttexových obrazov. Odniesli si nielen zážitok z tvorby ale aj svoje vytvorené diela. Textilná výtvarníčka Milada Ždrnja sa výtvarnému umeniu venuje viac ako dve desaťročia. Cez výtvarné umenie sa dostala až textilnej tvorbe – arttexu a najmä k tkaniu. Popri svojich pracovných povinnostiach úspešne zakončila niekoľkoročné štúdium textilnej tvorby na VŠVU v Bratislave.
Výstava jubilantky Kataríny Vozárikovej a Jarmily Fabianovej ČIPKY TVORENÉ SRDCOM A ČASOM, 3.9. – 2.10.2024, vo výstavných priestoroch Trenčianskeho samosprávneho kraja
Obe autorky sú významnými osobnosťami nášho regiónu a dlhé roky sa venujú paličkovanej čipke. Svoje diela úspešne prezentovali na mnohých výstavách nielen v rámci Slovenska, ale aj za hranicami. O ich úspechoch svedčí množstvo cien, ktoré si odniesli z rôznych súťaží. Príťažlivosť a sila ich osobného vzoru pre získavanie pokračovateľov pre toto krásne tradičné remeslo je nespochybniteľná. Nepretržite odovzdávajú svoje dlhoročné poznatky a skúsenosti všetkým záujemcom, ktorým pomáhajú využiť ich schopnosti v tomto odbore a prežiť radosť z krásnej tvorivej činnosti. O výbornú atmosféru finisáže výstavy a záverečné poďakovanie autorkám sa postaral hudobný hosť Harmoniková akadémia Jozefa Opatovského.
Pripravujeme:
Workshop paličkovanej čipky 18. októbra 2024 v zasadacej miestnosti Trenčianskeho osvetového strediska v Trenčíne
Účastníci sa naučia základy paličkovania a budú mať možnosť vytvoriť si vlastné malé umelecké dielo. Všetky potrebné materiály a pomôcky sú zabezpečené. Workshop povedie skúsená lektorka Katarína Vozáriková, ktorá Vás prevedie celým procesom a odpovie na všetky Vaše otázky. Ovláda zväzovanie nití cez paličkované uzlíky do premyslených celkov, ktoré prinášajú odkazy na históriu slovenskej paličkovanej čipky.
Tešíme sa na Vašu účasť a veríme, že si spoločne užijeme krásny deň plný tvorivosti a inšpirácie.
O ďalších pripravovaných aktivitách vás budeme včas informovať.