TRENČIANSKE OSVETOVÉ STREDISKO V TRENČÍNE

TANCUJ, SPIEVAJ, ZAHRAJ SI!

TANCUJ, SPIEVAJ, ZAHRAJ SI!

Trenčianske osvetové stredisko v Trenčíne a Obecný úrad Trenčianska Turná pre Vás pripravujú Krajskú súťaž a prehliadku sólistov tanečníkov, súťaž a prehliadku ľudových hudieb, speváckych skupín, sólistov spevákov a inštrumentalistov detí aj dospelých z trenčianskeho regiónu.

KEDY? 10. apríl 2016 (nedeľa)

O KTOREJ? 13.30 h

KDE? Kultúrny dom Trenčianska Turná

    

Moderátor: Jaroslava Kohútová

Porotcovia: Nechajte sa prekvapiť, určite odborníci na slovo vzatí! :-)

Zvuk: Juraj Ševčík, keď sa podarí :-)

Video – Foto: Lukáš Lehocký, keď sa podarí :-)

    

Kontaktná osoba: Jarka Kohútová (+421 32 6 555 324, jarka.kohutova@tnos.sk), ktorá rada poradí, len sa treba ozvať a netreba sa hanbiť, lebo ako sa hovorí: „Kto sa hanbí, má prázdne gamby.“ 

    

KATEGÓRIE SÚŤAŽE:

  1. Hudobný folklór detí – trenčiansky región (TN, BN, MY, NM)
  2. Hudobný folklór dospelých – trenčiansky región (TN, BN, MY, NM)
  3. Sólisti tanečníci (Šaffova ostroha) – trenčiansky kraj (PB, TN, MY, PD)

    

Národné osvetové centrum v Bratislave – propozície: http://www.nocka.sk/tradicna-kultura

       

PODMIENKY SÚŤAŽE:

1. Hudobný folklór detí – trenčiansky región (TN, BN, MY, NM)

Termín krajského kola: 23. apríl 2016 • Miesto: Zemianske Kostoľany

  • Súťaže sa môžu zúčastniť kolektívy a jednotlivci, ktorí pošlú do 28. 1. 2016 podrobne vypísanú záväznú prihlášku na mail jarka.kohutova@tnos.sk.
  • Súťaž je viacstupňová, najmenej trojstupňová: regionálna, krajská a celoštátna.
  • Základným stupňom sú regionálne postupové súťaže.
  • Súťaž má postupový charakter. Z regionálnych postupových súťaží postupujú do krajských súťaží víťazi jednotlivých kategórií. Z každej úrovne môže za každú kategóriu postúpiť na vyššiu úroveň jeden súťažný výkon. (Ak regionálne osvetové/kultúrne stredisko usporiada súťaž pre viac okresov, tak v každej kategórii môže postúpiť jeden výkon z každého okresu). Vo výnimočných prípadoch si porota vyhradzuje právo postup neudeliť. Realizátor a organizačný garant postupovej súťaže môže, na základe odporúčania príslušných porôt, pozvať na krajskú alebo celoštátnu súťaž aj ďalších ocenených z regionálnych, krajských kôl.
  • Účinkujúci sa môžu súťažne prezentovať len jedným logicky uceleným javiskovým výstupom, ktorý sa musí realizovať v stanovenom časovom limite.
  • Súťažiaci sú povinní zúčastniť sa súťaže v kroji.
  • Na regionálnej súťaži sa môžu zúčastniť kolektívy a jednotlivci, ktorí sú členmi niektorého folklórneho kolektívu alebo pôsobia samostatne v trenčianskom regióne a z tohto územia aj čerpajú hudobný folklórny materiál.
  • Udeľujú sa pásma zlaté s postupom, zlaté, strieborné, bronzové.
  • Odborná porota všeobecne hodnotí: Repertoár (výber piesní adekvátny veku interpretov a ich interpretačných možností, dramaturgická výstavba súťažného čísla na základe umeleckého spracovania a funkčnej žánrovej väzby, spoločná lokálna, minimálne regionálna väzba vybraných piesní v rámci jedného súťažného čísla). Odporúča sa interpretovať hudobný materiál toho regiónu, z ktorého pochádza interpret. Dodržiavanie a zvládnutie štýlovo-interpretačných znakov vybraného hudobného štýlu (lokálneho, regionálneho) a spracovanie hudobného materiálu z vizuálnych, audio-vizuálnych a notových prameňov. Technická a interpretačná úroveň súťažiacich, celkový prejav, krojová úprava.

Súťaž sa rozdeľuje na kategórie:

I. Ľudové hudby: Počet členov: 3 – 8 výnimka – „gajdošská dvojka“ (gajdy a husle). Trvanie výstupu: 4 – 6 min. V tejto kategórii súťažia ľudové hudby, ktorých nástrojové obsadenie zodpovedá inštrumentáru slovenskej ľudovej ansámblovej hudby. Nástrojové zloženie musí obsahovať tie hudobné nástroje, ktoré v tradičnej slovenskej ansámblovej hudbe plnia melodickú, resp. harmonicko-rytmickú funkciu (t. j. husle, kontra, kontrabas). Alternatívou husľovej alebo violovej kontry môže byť akordeón. Takéto základné nástrojové obsadenie môže byť doplnené o ďalšie sprievodné hudobné nástroje zodpovedajúce hudobnej tradícii regiónu, z ktorého pochádza spracovanie hudobného materiálu. Upozorňujeme, že zobcová a priečna flauta nepatria do inštrumentára tradičnej ľudovej hudby Slovenska. Povolenou výnimkou z hľadiska nástrojového obsadenia sú iné typy regionálnych hudobných zoskupení, ako napr. sláčikové hudby s malou basou, citarové kapely, gajdošské muziky, nástrojové zoskupenia s heligónkou. Počas súťažného vystúpenia je zakázaná hra z nôt!

Odborná porota hodnotí: Intonáciu a súhru celého hudobného zoskupenia, interpretačnú techniku hry jednotlivých hudobných nástrojov. Vhodnosť nástrojového obsadenia k interpretovanému hudobnému materiálu z vybranej lokality či regiónu. Dodržiavanie a zvládnutie štýlovo-interpretačných znakov jednotlivých hudobných nástrojov (harmónia, rytmika, variačná technika).

II. Spevácke skupiny: Počet členov: 3 – 12. Trvanie výstupu: 4 – 6 min. Pre spevácke skupiny je povolený hudobný sprievod jedného inštrumentalistu bez obmedzenia veku, alebo ľudovej hudby v predpísanom veku, ktorá ale musí súčasne súťažiť v kategórii ĽH.

Odborná porota hodnotí: Jednotnosť skupinového spevu, vyváženosť jednotlivých hlasových skupín, kvalitu hlasov (fond, farba, modulácia, rozsah), intonáciu. V prípade viachlasného spevu dodržanie vedenia hlasov a celkové zvládnutie vokálnych techník typických pre danú lokalitu alebo región.

III. Sólisti speváci, spevácke duá: Počet členov: 1 – 2. Trvanie výstupu: 3 – 5 min. Pre sólistov spevákov, alebo spevácke duá je povolený hudobný sprievod jedného inštrumentalistu bez obmedzenia veku, alebo ľudovej hudby v predpísanom veku, ktorá ale musí súčasne súťažiť v kategórii ĽH.

Odborná porota hodnotí: kvalitu hlasu (fond, farba, modulácia, rozsah), intonáciu, techniku spevu. Dôležitý je vhodný výber spevného materiálu, ľudovej piesne, adekvátny pre vek a spevácke možnosti, danosti dieťaťa.

IV. Sólisti inštrumentalisti: Počet členov: 1. Trvanie výstupu: 3 – 5 min. V kategórii súťažia hráči na hudobné nástroje, ktoré patria do inštrumentára tradičnej ľudovej hudby z územia Slovenska. Hráč musí účinkovať sám, bez akéhokoľvek hudobného sprievodu. Sprievodný súbežný spev je možný, avšak pri hodnotení sa prihliada najmä na inštrumentálny prejav. Konkrétne ide o hudobné nástroje, ktoré primárne spĺňajú melodickú funkci, alebo zároveň  i harmonickú a rytmickú (pastierske píšťaly, gajdy, gajdica, ústna harmonika, heligónka, akordeón atď.). Za súťažné nástroje sa v tejto kategórii nepovažujú nástroje, ktoré sú iba rytmické (rapkáč, ozembuch, chrastidlo a pod.).

Odborná porota hodnotí: Interpretačnú techniku hry, výber piesní zodpovedajúci typu nástroja, dodržiavanie a zvládnutie štýlovo-interpretačných znakov, ako aj originalitu a individuálny prístup k spracovaniu hudobného materiálu. Ak to dovoľuje charakter regiónu, technická dispozícia nástroja a hlasové dispozície interpreta, je spev súčasťou hodnotenia, no primárne sa hodnotí hra na hudobnom nástroji.

Vek účastníkov: V mesiaci konania celoštátneho kola festivalu môžu mať všetci účinkujúci maximálne 15 rokov, tzn., že v tomto mesiaci už nesmú dosiahnuť 16. rok života.

Výnimka: Interpret kontrabasu a husľovej alebo violovej kontry v kategórii ĽH môže mať v mesiaci konania celoštátneho kola festivalu maximálne 18 rokov.

Súťažiaci sú povinní akceptovať pravidlá a podmienky súťaže, rešpektovať pokyny organizátora súťaže, prechádzať všetkými stupňami súťaže s tým istým programovým výstupom, ktorý uvedú v základnom kole súťaže. Na návrh odbornej poroty sú povolené malé zmeny, ktoré môžu napomôcť k lepšiemu interpretačnému výkonu a nepretvoria súťažné číslo od svojej podstaty, t. z. zmena počtu fráz alebo sledu melódií, hudobno-teoretických súvislostí (harmonizácia, rytmika, ornamentika a variačná technika). Prípadné zmeny, doplnky a spresnenia organizačného poriadku a propozícií vydáva Národné osvetové centrum. Počas celého priebehu podujatia sú všetci účastníci k dispozícii vyhlasovateľovi a môžu byť podľa potrieb využití na propagačné a spoločenské sprievodné vystúpenia v mieste konania i v blízkom okolí. Finančné zabezpečenie, priebeh a finančná participácia účastníkov podujatia závisí od výšky finančných prostriedkov získaných z Fondu na podporu umenia a samosprávnych krajov. Prípadné nahrávanie pre rozhlas či televíziu je viazané na súhlas výkonných umelcov, bez nároku na odmenu. Všetci súťažiaci dávajú prihlásením sa do súťaže súhlas na využitie svojho vystúpenia na dokumentačné, edukačné a propagačné nekomerčné účely TNOS TN (vrátane zverejnenia kultúrnej produkcie súťažiacich na webových stránkach TNOS TN). Súťažiaci (kolektív, jednotlivec) svojím prihlásením sa do súťaže vyhlasuje, že je nositeľom všetkých práv spojených s verejným predvádzaním súťažného diela.

 

2. Hudobný folklór dospelých – trenčiansky región (TN, BN, MY, NM)

 Termín krajského kola: 14. máj 2016 • Miesto: Papradno

  • Súťaže sa môžu zúčastniť kolektívy a jednotlivci, ktorí dosiahli vek 15 rokov (v deň regionálnej prehliadky musia mať 15 rokov).
  • Na regionálnej súťaži sa môžu zúčastniť kolektívy a jednotlivci, ktorí sú členmi niektorého folklórneho kolektívu alebo pôsobia samostatne v trenčianskom regióne a z tohto územia aj čerpajú hudobný folklórny materiál.
  • Súťaž je viacstupňová, najmenej trojstupňová: regionálna, krajská a celoštátna.
  • Základným stupňom sú regionálne postupové súťaže.
  • Súťaž má postupový charakter. Z regionálnych postupových súťaží postupujú do krajských súťaží víťazi jednotlivých kategórií. Z každej úrovne môže za každú kategóriu postúpiť na vyššiu úroveň jeden súťažný výkon. (Ak regionálne osvetové/kultúrne stredisko usporiada súťaž pre viac okresov, tak v každej kategórii môže postúpiť jeden výkon z každého okresu). Vo výnimočných prípadoch si porota vyhradzuje právo postup neudeliť. Realizátor a organizačný garant postupovej súťaže môže, na základe odporúčania príslušných porôt, pozvať na krajskú alebo celoštátnu súťaž aj ďalších ocenených z regionálnych, krajských kôl.
  • Účinkujúci sa môžu súťažne prezentovať len jedným logicky uceleným javiskovým výstupom, ktorý sa musí realizovať v stanovenom časovom limite.
  • Súťažiaci sú povinní zúčastniť sa súťaže v kroji.
  • Udeľujú sa pásma zlaté s postupom, zlaté, strieborné, bronzové.
  • Odborná porota všeobecne hodnotí: Repertoár (výber piesní, interpretačné možnosti, schopnosti, dramaturgickú výstavbu súťažného čísla na základe umeleckého spracovania a funkčnej žánrovej väzby, spoločnú lokálnu, minimálne regionálnu väzbu vybraných piesní v rámci jedného súťažného čísla). Odporúča sa interpretovať hudobný materiál toho regiónu, z ktorého pochádza interpret. Dodržiavanie a zvládnutie štýlovo-interpretačných znakov vybraného hudobného štýlu (lokálneho, regionálneho) a spracovanie hudobného materiálu z vizuálnych, audiovizuálnych a notových prameňov. Technická a interpretačná úroveň súťažiacich, celkový prejav, krojová úprava.

Súťaž sa rozdeľuje na kategórie:

I. Ľudové hudby dospelých: Počet členov: 3 – 8 výnimka – "gajdošská dvojka" (gajdy a husle). Trvanie výstupu: 4 – 6 min. V tejto kategórii súťažia ľudové hudby, ktorých nástrojové obsadenie zodpovedá inštrumentáru slovenskej ľudovej ansámblovej hudby. Nástrojové zloženie musí obsahovať tie hudobné nástroje, ktoré v tradičnej slovenskej ansámblovej hudbe plnia melodickú, resp. harmonicko-rytmickú funkciu, t. j. (husle, kontra, kontrabas). Alternatívou husľovej alebo violovej kontry môže byť akordeón. Takéto základné nástrojové obsadenie môže byť doplnené o ďalšie sprievodné hudobné nástroje zodpovedajúce hudobnej tradícii regiónu, z ktorého pochádza spracovanie hudobného materiálu. Upozorňujeme, že zobcová a priečna flauta nepatria do inštrumentára tradičnej ľudovej hudby Slovenska. Povolenou výnimkou z hľadiska nástrojového obsadenia sú iné typy regionálnych hudobných zoskupení, ako napríklad sláčikové hudby s malou basou, citarové kapely, gajdošské muziky, nástrojové zoskupenia s heligónkou. Počas súťažného vystúpenia je zakázaná hra z nôt!

Odborná porota hodnotí: Intonáciu a súhru celého hudobného zoskupenia, interpretačnú techniku hry jednotlivých hudobných nástrojov. Vhodnosť nástrojového obsadenia k interpretovanému hudobnému materiálu z vybranej lokality či regiónu. Dodržiavanie a zvládnutie štýlovo-interpretačných znakov jednotlivých hudobných nástrojov (harmónia, rytmika, variačná technika).

II. Spevácke skupiny: Počet členov: 3 – 12. Trvanie výstupu: 4 – 6 min. Pre spevácke skupiny je povolený hudobný sprievod jedného inštrumentalistu alebo ľudovej hudby, ktorá ale musí súčasne súťažiť v kategórii ĽH.

Odborná porota hodnotí: Jednotnosť skupinového spevu, vyváženosť jednotlivých hlasových skupín, kvalitu hlasov (fond, farba, modulácia, rozsah),  intonáciu. V prípade viachlasého spevu dodržanie vedenia hlasov a celkové zvládnutie vokálnych techník typických pre danú lokalitu alebo región.

III. Sólisti speváci, spevácke duá: Počet členov: 1 – 2. Trvanie výstupu: 3 – 5 min. Pre sólistov spevákov alebo spevácke duá je povolený hudobný sprievod jedného inštrumentalistu alebo ľudovej hudby, ktorá ale musí súčasne súťažiť v kategórii ĽH.

Odborná porota hodnotí: kvalitu hlasu (fond, farba, modulácia, rozsah), intonáciu, techniku spevu. Dôležitý je vhodný výber spevného materiálu, ľudovej piesne vzhľadom na hlasové danosti, možnosti, vyspelosť interpreta.

IV. Sólisti inštrumentalisti: Počet členov: 1. Trvanie výstupu: 3 – 5 min. V kategórii súťažia hráči na hudobné nástroje, ktoré patria do inštrumentára tradičnej ľudovej hudby z územia Slovenska. Hráč musí účinkovať sám, bez akéhokoľvek hudobného sprievodu. Súčasný spev je možný, avšak pri hodnotení sa prihliada najmä na inštrumentálny prejav. Konkrétne ide o hudobné nástroje, ktoré primárne spĺňajú melodickú funkciu, alebo zároveň i harmonickú a rytmickú (pastierske píšťaly, gajdy, gajdica, ústna harmonika, heligónka, akordeón atď.). Za súťažné nástroje sa v tejto kategórii nepovažujú nástroje, ktoré sú iba rytmické (rapkáč, ozembuch, chrastidlo a pod.). Ak to dovoľuje technika hry, rytmický hudobný nástroj môže byť použitý ako druhý, sprievodný, pričom na oboch hudobných nástrojoch musí hrať ten istý interpret.

Odborná porota hodnotí: Interpretačnú techniku hry, výber piesní zodpovedajúci typu nástroja, dodržiavanie a zvládnutie štýlovo-interpretačných znakov, ako aj originalitu          a individuálny prístup k spracovaniu hudobného materiálu. Ak to dovoľuje charakter regiónu, technická dispozícia nástroja a hlasové dispozície interpreta je spev súčasťou hodnotenia, no primárne sa hodnotí hra na hudobnom nástroji.

Súťažiaci sú povinní akceptovať pravidlá a podmienky súťaže, rešpektovať pokyny organizátora súťaže, prechádzať všetkými stupňami súťaže s tým istým programovým výstupom, ktorý uvedú v základnom kole súťaže. Na návrh odbornej poroty sú povolené malé zmeny, ktoré môžu napomôcť k lepšiemu interpretačnému výkonu a nepretvoria súťažné číslo od svojej podstaty, t. z. zmena počtu fráz, alebo sledu melódií, hudobno-teoretických súvislostí (harmonizácia, rytmika, ornamentika a variačná technika). Prípadné zmeny, doplnky a spresnenia organizačného poriadku a propozícií vydáva Národné osvetové centrum. Počas celého priebehu podujatia sú všetci účastníci k dispozícii vyhlasovateľovi a môžu byť podľa potrieb využití na propagačné a spoločenské sprievodné vystúpenia v mieste konania i v blízkom okolí. Finančné zabezpečenie, priebeh a finančná participácia účastníkov podujatia závisí od výšky finančných prostriedkov získaných z Fondu na podporu umenia a samosprávnych krajov. Prípadné nahrávanie pre rozhlas či televíziu je viazané na súhlas výkonných umelcov, bez nároku na odmenu. Všetci súťažiaci dávajú prihlásením sa do súťaže súhlas na využitie svojho vystúpenia na dokumentačné, edukačné a propagačné nekomerčné účely TSK, TNOS TN, obce Trenčianska Turná, NOC atď. (vrátane zverejnenia kultúrnej produkcie súťažiacich na webových stránkach TSK, TNOS TN, obce Trenčianska Turná, NOC atď.). Súťažiaci (kolektív, jednotlivec) svojím prihlásením sa do súťaže vyhlasuje, že je nositeľom všetkých práv spojených s verejným predvádzaním súťažného diela.

    

3. Sólisti tanečníci (Šaffova ostroha) – trenčiansky kraj (PB, TN, MY, PD)

Termín celoštátneho kola: 27. – 29. máj 2016 • Miesto: Dlhé Klčovo

  • Súťaž je postupová. Základným stupňom je kraj.
  • Z krajskej postupovej súťaže môže za každú kategóriu postúpiť na celoštátnu úroveň jeden súťažný výkon. Vo výnimočných prípadoch si porota vyhradzuje právo postup neudeliť. Rovnako vo výnimočných prípadoch môže realizátor  a organizačný garant postupovej súťaže na základe odporúčania príslušných odborných porôt pozvať na celoštátnu súťaž aj ďalších ocenených z predchádzajúcich kôl. Výber sa v tomto prípade uskutoční na základe DVD nahrávok z krajských súťaží.
  • Na súťaži sa môžu zúčastniť tanečníci, ktorí v deň konania krajskej prehliadky dovŕšili 12 rokov a sú z Trenčianskeho kraja.

Súťažiť môžu: sólista, sólistka, tanečný pár, trojica, pokiaľ to príslušný tanec vyžaduje

Vek interpretov musí byť v intenciách rokov určených v jednotlivých kategóriách.

Dĺžka súťažného vystúpenia: 2 – 4 minúty (tanečný materiál z územia Slovenskej republiky a presahujúcich hraničných regiónov, ako aj z území historicky obývaných slovenskými komunitami v zahraničí).

Súťažné kategórie:

Kategória A – tanečníci interpretujúci ľudový tanec podľa významných tanečných osobností (A1: sólisti, A2: páry alebo trojice) 

Súťažiaci kategórií A1 a A2 musia absolvovať obe súťažné časti kategórie A:

a) povinná časť: interpretácia určeného typu tanca z určenej lokality;

b) voliteľná časť: interpretácia vybraného typu tanca z vybranej lokality.

Súťažiaci v kategórii A sú povinní zaslať videozáznam pramenného tanečného materiálu organizátorovi krajskej súťaže najneskôr do 31. 1. 2016.

Samotní súťažiaci v kategórii A, ktorí postúpia do celoštátneho kola, sú povinní zaslať upravený videozáznam (max. 1,30 min.) pramenného tanečného materiálu vyhlasovateľovi súťaže (NOC, Dlhé Klčovo) najneskôr 1 mesiac pred termínom celoštátneho kola.

V roku 2016 – pre kategóriu A1 sólisti tanečníci je určeným povinným tancom verbunk podľa Jána Fidricha z Rudníka (záznam tanca je zverejnený na webovej stránke NOC).

V roku 2016 – pre kategóriu A2 pár je určeným povinným tancom čardáš zo Zvolenskej Slatiny (odkaz na záznam je zverejnený na webovej stránke NOC). Okrem tohto povinného tanca sa súťažiaci v kategórii A predstaví aj so svojím ľubovoľne vybraným typom tanca z lokality, ktorú si sám zvolí. Je nevyhnutné zaslať záznam, z ktorého čerpal organizátorovi krajskej súťaže najneskôr do 31. 1. 2016.

Poznámka: Súťažiaci v kategórii A1 a A2 vzhľadom na malú dostupnosť krojového vybavenia nemajú povinnosť prezentovať súťažný tanec v lokálne príslušnom kroji. Hodnotené bude štýlové, technické a výrazové zvládnutie daného typu tanca, resp. ďalšie aspekty súťažného výstupu podľa kritérií uvedených v propozíciách súťaže.

Kategória B – tanečníci interpretujúci vlastnú lokálnu či regionálnu tanečnú tradíciu. Súťažiaci sú povinní zaslať informácie o zdroji naštudovania tanca organizátorovi krajskej súťaže najneskôr do 31. 1. 2016 (údaje o nositeľovi, od ktorého sa daný tanec učili, názov tanca, opis tanca, príležitosť, pri ktorej sa tancoval, záznam, v prípade, že je dostupný).

Kategória D – interpreti ľudového tanca vo veku od 12 do 16 rokov – ľubovoľne zvolený typ tanca z nimi vybranej lokality.

Kategória N – nositelia ľudových tanečných tradícií (nesúťažná kategória) – interpretácia vybraného typu tanca z vybranej lokality.

Hudobný sprievod môžu tvoriť:

  • sólisti inštrumentalisti (akordeón, heligónka, gajdica, gajdy a pod.);
  • ľudová hudba (pri celoštátnom kole zabezpečuje organizátor súťaže) s možnosťou naštudovania včas zaslaných sprievodných melódií k tancom. V prípade požiadavky je potrebné včas zaslať notový zápis, CD, audionahrávku súťažného tanca;
  • zvukový nosič CD, zaobstará si súťažiaci samostatne;
  • hudobný sprievod každého súťažiaceho musí vopred schváliť organizátor.

Hodnotenie súťaže a ocenenie: Hodnotenie bude prebiehať zaradením súťažiacich v súťažných kategóriách do zlatého, strieborného či bronzového pásma.

Kritériá hodnotenia:

  • objavnosť tanečného materiálu;
  • rešpektovanie zákonitostí daného typu tanca (forma tanca, štruktúra tanca, štrukturálnafunkcia motívov v rámci motivických radov či tanečných sledov);
  • vhodný výber hudobného repertoáru viazaného k danému typu tanca;
  • štýlové, technické a výrazové zvládnutie daného typu tanca;
  • celkový dojem.

Súťažiaci sú povinní akceptovať pravidlá a podmienky súťaže, rešpektovať pokyny organizátora súťaže, prechádzať všetkými stupňami súťaže s tým istým programovým výstupom, ktorý uvedú v základnom kole súťaže. Prípadné zmeny, doplnky a spresnenia organizačného poriadku a propozícií vydáva Národné osvetové centrum. Počas celého priebehu podujatia sú všetci účastníci k dispozícii vyhlasovateľovi a môžu byť podľa potrieb využití na propagačné a spoločenské sprievodné vystúpenia v mieste konania podujatia i v blízkom okolí. Finančné zabezpečenie, priebeh a finančná participácia účastníkov podujatia závisí od výšky finančných prostriedkov získaných z dotačného systému Fondu na podporu umenia a z iných zdrojov. Prípadné nahrávanie pre rozhlas či televíziu je viazané na súhlas výkonných umelcov, bez nároku na odmenu. Všetci súťažiaci dávajú prihlásením do súťaže súhlas na využitie svojho vystúpenia na dokumentačné, edukačné a propagačné nekomerčné účely TSK, TNOS TN, NOC atď. (vrátane zverejnenia kultúrnej produkcie súťažiacich na webových stránkach TSK, TNOS TN, NOC atď.). Súťažiaci (kolektív, jednotlivec) svojím prihlásením do súťaže vyhlasuje, že je nositeľom všetkých práv spojených s verejným predvádzaním súťažného diela.

        

Odkaz na záznam je zverejnený na webovej stránke NOC z roku 2015:

    

http://www.nocka.sk/ludova-kultura/2015/saffova-ostroha

    

Verbunk - Ján Fidrich - Rudnik 1969 [YouTube] - kategória A1 - tanečník sólista

   

Čardáš - Zvolenská Slatina 1960 [YouTube] - kategória A2 - pár