V sociálnej prevencii sme sa zamerali na nelátkové návykové choroby
K hlavným oblastiam, na ktoré sa Trenčianske osvetové stredisko v Trenčíne zameriava, patrí záujmová umelecká činnosť a vzdelávacia činnosť. Dlhodobou súčasťou vzdelávania našej organizácie je aj sociálna prevencia, ktorá má v dnešnej náročnej dobe svoj zmysel a nesmieme na ňu zabúdať. Prvou aktivitou, ktorú sme tento rok v danej oblasti zorganizovali, bolo vzdelávanie formou sociálno-psychologického výcviku na tému Zvládanie záťažových situácií a prevencia nelátkových návykových chorôb. Výcvik sa uskutočnil 22. marca 2018 v priestoroch Trenčianskeho samosprávneho kraja. O svoje vedomosti sa prišli s účastníkmi podeliť lektorky PhDr. Barbora Kuchárová, PhD. a PhDr. Ingrid Hupková, PhD.
Pod pojmom nelátkové návykové choroby môžeme rozumieť závislosť na internete (a s tým súvisiace riziká a ohrozenia virtuálneho sveta), patologické závislosti na vzťahoch, poruchy príjmu potravy, patologické nezdržanlivé nakupovanie, patologické hráčstvo, závislosť od psychomanipulatívnych skupín – siekt a kultov atď.
Cieľom vzdelávania bolo prehĺbenie sebapoznania s dôrazom na možnosti riešenia záťažových situácií, získanie základných informácií o tzv. nelátkových návykových chorobách v kontexte s inými sociálno-patologickými javmi, možnosti riešenia (primárna, sekundárna a terciárna prevencia).
Na výcviku sa zúčastnili odborníci pracujúci s mládežou z celého kraja. Bohatú skupinu tvorili koordinátori prevencie, sociálni pedagógovia, školskí psychológovia, výchovní poradcovia, zamestnanci centier pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie, krízového centra, Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny aj zamestnanci Mestskej polície.
Všetkým zúčastneným ďakujeme za aktívnu účasť a tešíme sa na ďalšiu spoluprácu.