TRENČIANSKE OSVETOVÉ STREDISKO V TRENČÍNE

VÝTVARNÉ SPEKTRUM Trenčianskeho kraja 2017 - PROPOZÍCIE

Trenčianske osvetové stredisko v Trenčíne vyhlasuje 21. ročník krajskej postupovej súťaže a výstavy neprofesionálnej výtvarnej tvorby VÝTVARNÉ SPEKTRUM Trenčianskeho kraja 2017.

VÝTVARNÉ SPEKTRUM Trenčianskeho kraja 2017

21. ročník krajskej postupovej súťaže a výstavy neprofesionálnej výtvarnej tvorby

PROJEKT Z VEREJNÝCH ZDROJOV PODPORIL FOND NA PODPORU UMENIA

PROPOZÍCIE

          

Vyhlasovateľom, realizátorom a organizačným garantom 21. ročníka krajskej postupovej súťaže a výstavy neprofesionálnej výtvarnej tvorby VÝTVARNÉ SPEKTRUM TRENČIANSKEHO KRAJA je z poverenia Trenčianskeho samosprávneho kraja Trenčianske osvetové stredisko v Trenčíne. Odborným garantom postupovej súťaže Výtvarné spektrum je Národné osvetové centrum. Hlavným partnerom projektu je Fondu na podporu umenia.

    

Realizátor a organizačný garant:

Trenčianske osvetové stredisko v Trenčíne, K dolnej stanici 7282/20 A, 911 01 Trenčín

    

Kontakt:

Mgr. Janka Masárová

tel.: 032/6555 323; 0901 918 803; e-mail: janka.masarova@tnos.sk; www.tnos.sk

   

Spoluorganizátor:

Trenčianske múzeum v Trenčíne

   

Miesto konania výstavy

Výstavné priestory kasárne v areáli Trenčianskeho hradu

   

Časový harmonogram:

Uzávierka súťaže: 31. 3. 2017; Práce je potrebné doručiť na adresu realizátora súťaže.

Zasadnutie poroty: apríl 2017

Termín výstavy: 5. 5. – 4. 6. 2017 

Termín vernisáže a seminára: 5. 5. 2017 

   

Charakteristika súťaže:

Výtvarné spektrum je najstaršou a najprestížnejšou celoštátnou postupovou súťažou v oblasti neprofesionálnej výtvarnej tvorby v Slovenskej republike. Vyhlasuje a realizuje sa každoročne. Je určená pre mládež (od 15 rokov) a dospelých. Súťaž nie je žánrovo ani tematicky vymedzená. Napomáha rozvíjať záujmy a talent jednotlivcov alebo členov združení (klubov) a spolkov amatérskych výtvarníkov, oceňovať ich výtvarné aktivity, vyhľadávať, podporovať nové výrazné talenty z radov mládeže a dospelých a zapájať ich do tohto súťažného hnutia. Súťaž neprofesionálnej výtvarnej tvorby Výtvarné spektrum 2017 nadväzuje na viacročnú úspešnú tradíciu súťažného podujatia Výtvarná Dubnica, ktoré vzniklo v roku 1963 v Dubnici nad Váhom.

Poslaním súťaže Výtvarné spektrum Trenčianskeho kraja je aktivizovať a podporovať rozvoj výtvarnej tvorivosti ako jednej z významných oblastí záujmovej umeleckej činnosti. Súťaž je postupová. Je ojedinelá práve tým, že poskytuje neprofesionálnym výtvarníkom, významný priestor pre prezentáciu a vzájomnú konfrontáciu výsledkov vlastnej výtvarnej tvorby v krajskom kontexte.

   

Kategórie súťaže:

Súťaže sa môžu zúčastniť občania Trenčianskeho samosprávneho kraja ako aj občania žijúci v regióne Trenčianskeho samosprávneho kraja – neprofesionálni výtvarníci od 15 rokov – jednotlivci alebo členovia združení/spolkov/klubov neprofesionálnych výtvarníkov so svojimi výtvarnými prácami, resp. kolekciou výtvarných prác. Do súťaže sa autor prihlasuje podľa miesta svojho bydliska (trvalého, výnimočne prechodného – napr. podľa mesta, v ktorom súťažiaci autor v súčasnosti študuje alebo pracuje). Do krajského kola súťaže Výtvarné spektrum Trenčianskeho kraja majú právo na postup práce autorov iba na základe návrhu okresných/resp. regionálnych odborných porôt. Ak sa v mieste jeho bydliska neuskutoční okresné/regionálne kolo, môže sa prihlásiť do základného kola v inom okrese, regióne. V Trenčianskom samosprávnom kraji sa súťažiaci môžu prihlásiť do súťaže prostredníctvom regionálnych osvetových zariadení v pôsobnosti TSK: Regionálne kultúrne centrum v Prievidzi (www.rkcpd.sk), Považské osvetové stredisko v Považskej Bystrici (www.pospb.sk), Centrum tradičnej kultúry v Myjave (www.ctkmyjava.sk), Trenčianske osvetové stredisko v Trenčíne (www.tnos.sk).

   

Súťažné kategórie:

Kategória A: autori vo veku od 15 do 25 rokov;

Kategória B: autori vo veku od 25 do 60 rokov;

Kategória C: autori vo veku nad 60 rokov;

Kategória D: autori vo veku od 15 rokov výtvarne neškolení, so špecifickým výtvarným prejavom – insitná tvorba (art brute, naivné umenie, umenie outsiderov atď.).

   

Tematická kategória: Logo Výtvarné spektrum

Pre rok 2017 Národné osvetové centrum vyhlasuje tematickú kategóriu na návrh loga celoštátnej súťaže neprofesionálnej výtvarnej tvorby Výtvarné spektrum s cieľom propagovať súťaž a ďalšie aktivity projektu modernou symbolikou – logom. Práce prihlásené do tematickej kategórie nekopírujú trojstupňovú postupnosť kategórií A, B, C, D.

Do tematickej kategórie sa môžu svojimi návrhmi zapojiť občania Slovenskej republiky ako aj občania žijúci v Slovenskej republike – neprofesionálni výtvarníci od 15 rokov – jednotlivci alebo členovia združení/spolkov/klubov neprofesionálnych výtvarníkov v SR.

  

Požiadavky na logo:

Logo bude slúžiť pre propagáciu súťaže a ďalších sprievodných podujatí Výtvarného spektra. Logo má byť univerzálnym znakom používaným na dokumentoch, webovej stránke, sociálnych sieťach, tlačovinách, na všetkých sprievodných podujatiach (seminári, tvorivých dielach, výstavách). Navrhnuté logo musí byť jednoznačne identifikovateľný grafický výraz použiteľný samostatne ako aj s textom Výtvarné spektrum. Nie je stanovená povinná farebnosť nového loga, logo sa má niesť v duchu výtvarnej tematiky. Základným kritériom hodnotenia kvality súťažných návrhov je originalita kreatívneho nápadu. Ďalšími kritériami sú významová zrozumiteľnosť, jednoduchá farebná a čiernobiela reprodukovateľnosť a za-chovanie vysokej rozoznateľnosti pri zmene veľkosti loga.

Každý z prihlásených autorov môže do súťaže predložiť najviac dva kompletné návrhy. Súťaže sa nemôžu zúčastniť zamestnanci vyhlasovateľa súťaže, členovia poroty a ich rodinní príslušníci. Do súťaže môžu byť prihlásené iba také návrhy, ktorých autorské práva vlastní prihlasovateľ a zároveň neporušujú autorské práva iných autorov. Ak vyhlasovateľ súťaže zistí, že boli porušené autorské práva iných osôb, vyhradzuje si právo vyradiť zo súťaže takýto podaný návrh. Odovzdaním návrhu loga prechádza vlastnícke právo k návrhu na Národné osvetové centrum v Bratislave. Autor návrhu udeľuje NOC výhradný a bezodplatný súhlas na jeho využitie k využívaniu a prezentovaniu všetkými známymi spôsobmi použitia, v neobmedzenom rozsahu a na neobmedzený čas.

  

Organizácia súťaže v tematickej kategórii:

• Dátum na odovzdanie návrhov loga (dizajn manuálu) je 10. 7. 2017.

• Spôsob odovzdania – v zalepenej obálke s označením „Súťaž – neotvárať – LOGO VÝTVARNÉ SPEKTRUM“ poštou alebo osobne na adresu vyhlasovateľa súťaže (Národné osvetové centrum, Nám. SNP 12, 812 34 Bratislava 1) v dvoch vyhotoveniach:

A/ formou tlače na výtlačok papiera A3 formátu s vyššou gramážou a to vo farebnej aj čiernobielej verzii v dvoch rozmerových alternatívach: väčšia alternatíva v rozmeroch 15 x 15 cm, menšia alternatíva v rozmeroch 2 x 2 cm;

B/ v digitálnej forme na CD nosiči v grafickom rastrovom formáte (JPG, TIFF), alebo formát PDF v minimálnom rozlíšení 300 dpi. Pre identifikáciu je potrebné odovzdať druhú zalepenú obálku vo formáte A5 s identifikačnými údajmi spracovateľa návrhu (meno, priezvisko, adresa, mailová adresa a telefónne číslo). Druhá obálka bude vložená do prvej obálky.

• Dizajn manuál s musí obsahovať tieto náležitosti:

1. objasnenie symboliky loga (krátky vysvetľujúci popis a zdôvodnenie daného návrhu)

2. špecifikáciu loga – použité odtiene farieb (základné a doplnkové farby podľa vzorkovníka PANTONE, v stupnici CMYK, RGB, HTML, RAL)

3. ochrannú zónu – priestor, do ktorého by nemal zasahovať iný grafický prvok,

4. minimálnu veľkosť loga,

5. správne a nesprávne používanie loga (uviesť aj príklady nesprávneho používania loga),

6. kompozíciu loga – komunikačné tlačoviny (pozvánka, plagát, katalóg a. i.), použitie loga na reklamných predmetoch (napr. pero, CD nosič vrátane obalu, tričko, pohár, taška). Reklamné predmety, resp. tlačoviny nie je potrebné doložiť. Postačí foto-dokumentácia, resp. vizualizácia ako súčasť návrhu v tlačenej forme.

• Cena za víťazný návrh: 150 eur

   

Organizácia a riadenie súťaže:

  1. Odbornú porotu krajského kola súťaže vymenuje riaditeľka Trenčianskeho osvetového strediska z radov odborníkov – teoretikov, výtvarných pedagógov a pro-fesionálnych výtvarných umelcov.
  2. Odborná porota posúdi umeleckú úroveň výtvarných prác, ktoré postúpili do krajského kola súťaže a navrhne realizátorovi súťaže udelenie cien a čestných uznaní vo všetkých súťažných kategóriách. Zároveň vyberie kolekciu diel pre krajskú výstavu Výtvarné spektrum Trenčianskeho kraja.
  3. Štruktúra podujatia pozostáva z vyhodnotenia súťažných prác odbornou porotou, prezentácie výsledkov súťaže – vernisáže a výstavy výtvarných diel, spojenou so slávnostným odovzdávaním cien a zo vzdelávacej časti, t.j. odborného (hodnotiaceho a rozborového) seminára.

   

Podmienky účasti v súťaži:

  1. Súťaž sa vypisuje vo všetkých voľných výtvarných disciplínach: v kresbe, grafike, maľbe, plastike, úžitkovej tvorbe a v prácach intermediálneho charakteru (fotografický záznam akčného umenia, land-artu a pod.).
  2. Do súťaže sa nezaradia práce z oblasti ľudového remesla, priemyselného dizajnu, diplomové a ročníkové práce študentov škôl s výtvarným zameraním a práce na úrovni škíc a štúdií.
  3. Prihlásiť sa môžu neprofesionálni výtvarníci, občania SR a občania žijúci regióne TSK od 15 rokov (v roku 2017 dosiahnu vek 15 rokov). Súťaž nie je určená profesionálnym umelcom – absolventom vysokej školy výtvarného zamerania – VŠVU, Akadémie umení a ekvivalentov týchto škôl v zahraničí.
  4. Do súťaže budú prijaté výtvarné práce, realizované v rokoch 2013 až 2017, pričom autori nemôžu predložiť práce, s ktorými už súťažili v rámci súťaže Výtvarné spektrum v predchádzajúcich ročníkoch.
  5. Do celoštátneho kola súťaže postupujú výtvarné práce z krajského kola súťaže, ktoré v krajskom kole získali ceny a čestné uznania, ako i ostatné práce, ktoré porota na postup odporučí. Celoštátne kolo sa uskutoční v Trenčíne v termíne júl – september 2017.

   

 Práva a povinnosti súťažiacich:

  1. Každý autor je povinný svoje súťažné práce na rube výtvarného diela čitateľne označiť všetkými potrebnými údajmi: meno, priezvisko, adresa, rok narodenia, názov výtvarného diela, rok jeho vzniku, zaradenie do súťažnej kategórie, sídlo regionálneho kultúrno-osvetového zariadenia, organizátora okresného/regio-nálneho kola, do ktorého bola práca prihlásená. Práce, ktoré nebudú spĺňať potrebné požiadavky, budú zo súťaže vyradené.
  2. K zaslaným prácam autor priloží čitateľne vyplnenú prihlášku a uvedené údaje potvrdí svojím podpisom.
  3. Súťažiaci autor svojím prihlásením sa do súťaže vyhlasuje, že je nositeľom všetkých práv, spojených s verejným zverejnením jeho diela.
  4. Všetky výtvarné práce, ktoré postúpia do celoštátneho kola, musia byť adjustované (pasparta, rám a pod.), Práce adjustované v tzv. klip rámoch (sklo bez pevného rámu) nebudú do súťaže prijaté z dôvodu nedostatočnej bezpečnosti pri manipulácii s nimi. Na zadnej strane (plastika na spodnej strane) musí byť práca označená identifikačným štítkom s predtlačou na tieto údaje: meno a vek autora, kategória, názov diela a výtvarná technika, presná adresa trvalého bydliska autora a sídlo organizátora okresného/regionálneho kola súťaže.
  5. Pre účasť v krajskom kole je optimálny počet 3 – 5 prác od jedného autora.
  6. Každý autor má právo byť včas informovaný o výsledkoch súťaže.
  7. Výsledky krajského kola budú zverejnené do 14 dní od rozhodnutia odbornej poroty na internetovej stránke www.tnos.sk.

   

Program:

Program podujatia bude pozostávať z vernisáže výstav výtvarných prác jednotlivých súťažných kategórií A, B, C, D, zo slávnostnej časti – kultúrneho programu, spojeného s odovzdávaním cien a čestných uznaní, zo vzdelávacej časti – odborného seminára.

   

Záverečné ustanovenia:

Vyhlasovateľ súťaže si vyhradzuje právo publikovania reprodukcií výtvarných diel pri propagácii a dokumentácii podujatia a neprofesionálnej výtvarnej tvorby bez nároku autorov na honorár (aj v elektronickej podobe na internetovej stránke Trenčianskeho osvetového strediska a Národného osvetového centra). Toto ustanovenie sa týka aj použitia reprodukcií na tlačoviny k výstave z krajského kola resp. celoštátneho kola (v prípade postupu diela do celoštátneho kola) – pozvánku, katalóg, diplomy, čestné uznania. Každé iné použitie reprodukcie výtvarného diela bude konzultované s autorom.

    

Propozície celoštátneho kola Výtvarné spektrum 2017 nájdete na: www.nocka.sk