Workshop pre seniorské folklórne súbory bol úspešný
V sobotu 1. októbra 2016 od 9.00 h až do 19.00 h usporiadalo Trenčianske osvetové stredisko v Trenčíne Workshop pre seniorské folklórne súbory v Kultúrnom centre STRED Trenčín.
Nezáleží na tom, či je niekto mladší alebo starší.
Nezáleží na tom, či je z mesta alebo dediny.
Všetkých spája jedno, a to chuť spoznať niečo nové a zároveň staré...
Najmä však radosť, láska k ľudovej piesni, tancu, jednoducho folklóru...
Alebo inak, my sa učíme od vás a vy od nás...
V tomto duchu sa niesol sobotňajší workshop, ktorého lektormi boli odborní pracovníci Národného osvetového centra z Bratislavy: Petra Krnáčová, Katarína Babčáková a Andrej Kotlárik. Seminára sa zúčastnilo okolo 30 ľudí zo seniorských FS Stará Ľubovňa, Liptovský Mikuláš, Valašské Klobúky, Trenčín, Bratislava.
Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Fond bol hlavným partnerom projektu.
Dôležitými pomocníkmi: Národné osvetové centrum Bratislava a Kým žiješ tancuj, o. z., Trenčín.
Tešíme sa, že sa seniorské folklórne hnutie rozrastá, okrem Slovenského festivalu seniorských folklórnych súborov vo Veľkých Bierovciach pri Trenčíne vznikajú nové možnosti prezentácie kolektívov v rámci iných podujatí, dosiaľ však chýba systematickejšia odborná metodická pomoc formou inštruktáží a školení – tá sa doteraz zameriavala predovšetkým na folklórne skupiny, detské, mládežnícke a iné folklórne súbory.
V spolupráci s odborníkmi z oblasti tanečnej a hudobnej pedagogiky, etnochoreológie a etnológie preto chceme realizovať cyklus školení, workshopov zameraných na aktuálne problémy seniorského folklórneho hnutia. Seniorské folklórne kolektívy majú svoje špecifické potreby, ktoré sa týkajú nielen tanečnej pedagogiky, ale aj tvorby choreografií s využitím individuálnych interpretačných a výrazových špecifík vyzretých tanečných osobností.
Cieľom metodických inštruktáží vedúcich folklórnych kolektívov je sprostredkovať vedúcim súborov (tanečným a hudobným pedagógom, choreografom, umeleckým vedúcim, vedúcim tanečných a hudobných zložiek) základné informácie o ľudovom hudobnom, spevnom a tanečnom umení a rozvíjať ich etnochoreologické, etnomuzikologické a etnologické vedomosti pre skvalitnenie práce s folklórnym materiálom, ktorý i v scénickej podobe tvorí súčasť nášho kultúrneho dedičstva.
Zámerom je tiež rozšírenie vedomostí a praktických zručností z oblasti tanečnej a hudobnej pedagogiky a práce s interpretom s cieľom využívania metodicky vhodných a konštruktívnych postupov, umožňujúcich kvalitnú interpretáciu s kompetenciou improvizácie.
Lektori, organizátori a v neposlednom rade samotní členovia seniorských folklórnych súborov sa lúčili s tým, že tento deň bol užitočný, inšpiratívny, zábavný, ale aj náučný. Z ich úst odznelo, že v súčasnosti je nutné robiť semináre aj takéhoto formátu, pretože seniorské folklórne hnutie sa rozrastá a chce ďalej napredovať...