TRENČIANSKE OSVETOVÉ STREDISKO V TRENČÍNE

Hudobno-spevné a tanečné tradície v trenčianskom regióne – nadväznosť na vzdelávacie semináre z predchádzajúceho roka

V sobotu 21. 11. 2015 Kultúrne centrum STRED (Dlhé Hony) v Trenčíne žilo folklórom. Prišlo tam viac ako 60 ľudí (Trenčín, Horná Súča, Drietoma, Chocholná-Velčice, Melčice-Lieskové, Trenčianska Turná, Trenčianske Stankovce, Mníchova Lehota, Miškech Dedinka, Bošáca, Nové Mesto nad Váhom, Uhrovec, Bánovce nad Bebravou, Zemianske Kostoľany, Brodzany, Nováky, Diviaky nad Nitricou, Lazany atď.) zanietených pre tradičnú ľudovú kultúru.

Seminár o ľudovej piesni, hudbe, tanci bol určený pre folkloristov z Trenčína a jeho okolia, vedúcich súborov – detských, mládežníckych, folklórne skupiny, krúžky, muzikantov, spevákov, tanečníkov, pedagógov, ale i pre širokú verejnosť.

 

Pôsobivé, inšpirujúce, kreatívne, poučné témy v oblasti tradičnej ľudovej hudby, heligónky, spevu, tanca odzneli z úst lektorov: muzikantov Petra Obucha a Pavla Michaličku, speváčky Andrey Jágerovej, ale aj tanečníkov, pedagógov Agáty Krausovej a Slavomíra Ondejku, ktorí účastníkom ukázali, že mnohé veci sa dajú robiť, využiť hravou formou, a tak zaujať rôzne vekové kategórie.

 

Hoci sa začalo hneď ráno o 9.00 h a končilo sa v neskorších večerných hodinách, mnohým sa domov ísť nechcelo. Semináre, respektíve lektori ich zaujali natoľko, že stratili pojem o čase a málilo sa im. Rozchádzali sme sa s prísľubom, že si podujatie takého typu určite zopakujeme a ak nám to finančné prostriedky dovolia, aj viackrát do roka.

 

No a ja len dodám: ľudový tanec, hudba, spev je krása, ktorá z našich sŕdc nikdy nevymizne a nezáleží na tom, či sme mladší, starší, z mesta či dediny, všetkých nás spája láska k folklóru, k ľudovým tradíciám našich predkov.

 

Metodické, náučné, inšpiratívne, kreatívne, praktické podujatie pripravilo Trenčianske osvetové stredisko v Trenčíne v zriaďovateľskej pôsobnosti Trenčianskeho samosprávneho kraja, s finančnou podporou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.

 

Poďakovanie a námety pre ďalšie semináre v tradičnej ľudovej kultúre od samotných poslucháčov, účastníkov:

 

Bernarda Nagyová, DFS ČAJKA Horná Súča:  Ďakujeme TNOS TN, konkrétne Jarke Kohútovej, že to pre nás robíte. Naozaj mi to veľmi pomáha. Všetkým sa nám veľmi páčilo. Myslím nás Čajkárov. Decká boli nadšené. Dúfam, že som získala do budúcna aktívnych folkloristov.

 

Vladimír Mišík, FSk Studienka Chocholná-Velčice, DFS Kornička:

Aj ja ďakujem, bolo to super...

Môj postreh, ktorý mi napadol, že pre súbory spracovávajúce región trenčianska by sa hodil aj seminár o regionálnych špecifikách. Čo sa týka muziky, tam to, samozrejme, najlepšie ovláda Peťo Obuch. V tanci je to horšie. Myslím si, že je viacero ľudí, ktorí o týchto veciach niečo vedia, ale asi nikto si netrúfne viesť takýto seminár ako lektor. Možno by sa niečo také mohlo realizovať formou riadenej diskusie, kde by si zopár kompetentných ľudí pripravilo niečo ako referáty, ktoré by sa v diskusii potom rozobrali a objasnili.

 

Beáta Kráľová, DFS Domovinka Zemianske Kostoľany

Bolo to skvelé, chýba to na „trhu" :) Vďaka.

 

Beáta Sabová, DFS Štvorlístok Trenčianska Turná

Ja veľmi pekne ďakujem za možnosť zúčastniť sa. Mne sa veľmi páčilo a dodalo mi to energiu. Lektorka bola výborná. Ja by som privítala ešte taký seminár pre vedúcich detských súborov, kde by sme si navzájom ukázali, zahrali osvedčené detské hry, ktoré využívame s deťmi na nácvikoch i na vystúpeniach. Napr. Na Kaču, Na tetku, Na Adama, Na záhradníka, Na jastraba... autentické hry. Hry môžu mať rovnaké názvy, ale hra môže byť iná. Môžeme sa inšpirovať aj naučiť a obohatiť nácviky. S pozdravom a vďakou...

 

Monika Spačková, DFS Nezábudky Drietoma

Srdečne ďakujem za výborné školenie. Ja som si veľa odniesla a verím, že opäť to aj zužitkujem. Toto bolo moje tretie stretnutie s Andreou Jágerovou a budem rada, ak o rok príde zase. Budem premýšľať nad témou. Tanečná časť mi pripomenula nedávno absolvované školenie telesnej výchovy pre uč. 1. stupňa – 110 hodín a som rada, že aj vo folklóre – teda pedagógovia vo folklóre sa uberajú týmto smerom – takmer všetko cez hru. Napadla mi jedna téma: „Funkcia a činností detí v rodine cez všedné dni, ale i vo výnimočných situáciách – svadba, krstiny, pohreb“. Skrátka, čo deti robili, kde boli, kto sa o ne staral, ako ich zabával, alebo ako sa práve vtedy zabávali.