Posledná augustová nedeľa v znamení Misie v kontextoch a súvislostiach
Kostol sv. Andreja-Svorada a Beňadika na Malej Skalke a jeho priľahlé priestory sa stali miestom slávnostného predstavenia výsledkov spoločného projektu Trenčianskeho osvetového strediska v Trenčíne a Klubu kultúry Uherské Hradište s názvom Misia v kontextoch a súvislostiach.
Vďaka podpore z Fondu mikroprojektov OPCS SR–ČR 2007–2013 vznikla obrazovo-textová bibliofília, propagačný materiál pre potreby cestovného ruchu a tiež jedinečná výstavná prezentácia osemnástich sakrálnych kultúrnych pamiatok 9.–12. storočia v Trenčianskom, Trnavskom, Zlínskom a Juhomoravskom kraji, s rovnomenným názvom Misia v kontextoch a súvislostiach, ktorá sa stane putovnou výstavou. Prostredníctvom veľkoformátových reprodukcií originálnych ilustrácií a sprievodných textov približuje verejnosti známe i menej známe kultúrno-historické objekty na obidvoch stranách hranice, spojené s cyrilo-metodskou misiou a počiatkami kresťanstva. Nebola to náhoda, že výstava začala svoje putovanie práve na tomto mieste. Skalka pri Trenčíne je najstarším pútnickým miestom a je aj jednou z prezentovaných lokalít, neďaleko ktorej sa nachádza vyvýšenina, ľudovo nazývaná Chochel. Patrí medzi najvýznamnejšie kultúrno-historické lokality v okolí Trenčína, kde sa našli nálezy z obdobia staršej doby bronzovej, bolo tu keltské sídlo ľudí púchovskej kultúry, neskôr prišli Germáni, bývalo sa tu v dobách rímskych. Vzhľadom na množstvo archeologických nálezov sa v miestnom ústnom podaní traduje, že na vrchole bol v predkresťanských časoch chrám zasvätený bohyni Venuši. Hrsťou zeme, ktorá si toto všetko pamätá, netradične vyprevadili bibliofíliu do života jej tvorcovia a realizačný tím projektu, v rámci programu slávnostnej vernisáže slovenskej premiéry výstavy. Autormi sprievodných textov sú Mgr. Igor Zmeták, PhD. a PaedDr. Jiří Jilík. Ilustrácie, grafické stvárnenie veľkoformátových reprodukcií a bibliofílie je dielom Jozefa Vydrnáka.
O sprievodný program sa postarala Musica Poetica – súbor starej hudby z Trenčína, Piarissimo – spevácky zbor Piaristického gymnázia J. Braneckého v Trenčíne, Kopaničár zo Starého Hrozenkova a úspešná folková speváčka Simona Martausová.
Veľký záujem a odozva spokojných návštevníkov vernisáže naznačujú, že projekt napĺňa svoje ciele, vzniknuté materiály sa tešia záujmu verejnosti a prispievajú k poznaniu a propagácii vzácnych a zaujímavých lokalít v prihraničných regiónoch, ktoré sú pre záujemcov výzvou na ich objavovanie.
Mgr. Anna Vraždová, manažérka projektu