TRENČIANSKE OSVETOVÉ STREDISKO V TRENČÍNE

Po stopách Stiborovcov

Termín: od 24.4.2025 do 30.8.2025

Vydajte sa spolu s nami Po stopách Stiborovcov. Pozývame vás na výstavu jedinečných stredovekých sakrálnych stavieb z regiónu Považia a Záhoria. Pozrieť si ju budete môcť od 24. apríla do 30. septembra 2025 v priestoroch Šľachtického sídla rodu Ambro (pobočka Trenčianskeho múzea v Trenčíne v obci Beckov).
Vernisáž výstavy sa uskutoční 24. 4. 2025 (štvrtok) o 10:00 hod. v múzeu v Beckove. Spojená bude s prezentáciou výstavného projektu a s prednáškou „Spod hradnej brány“ na tému beckovské povesti a Stiborovci. 
Poľský rod Stiborovcov patril medzi najvýznamnejšie magnátske rody v stredovekom Uhorskom kráľovstve. Na prelome 14. a 15. storočia im patrilo na našom území viac ako tridsať hradov a približne dvesto dedín a miest. Svoje rozsiahle panstvo však rozvíjali nielen po hospodárskej a vojenskej stránke, ale i v oblasti kultúrnej a duchovnej. Svedčia o tom viaceré gotické stavby, ktoré pretrvali v toku stáročí a dobových udalostí. Ideovým zámerom výstavy je predstaviť verejnosti vzácne sakrálne stavby Stiborovcov, ktoré vybudovali na našom území. Výstava taktiež opisuje históriu a životné osudy tohto šľachtického rodu. Jeho hlavným predstaviteľom je rytier Stibor zo Stiboríc, známy beckovský hradný pán, ktorý sa hrdil titulom Pán celého Váhu.
Námet a text výstavy: © Mgr. Kristína Jurzová
Grafický dizajn a tlač: © Poľský klub – spolok Poliakov a ich priateľov na Slovensku
Obrazový materiál: © Trenčianske osvetové stredisko v Trenčíne, Krajský pamiatkový úrad Trenčín, Krajský pamiatkový úrad Trnava, Záhorské múzeum v Skalici, Slovakiana – kultúrne dedičstvo Slovenska, Obec Vaďovce, publikácia Dejiny Prepoštstva blahoslavenej Panny Márie v Novom Meste nad Váhom, archív Silvia Paulusová, archív Viliam Polák
Organizátori a partneri: Trenčianske osvetové stredisko v Trenčíne, Poľský klub – spolok Poliakov a ich priateľov, Šľachtické sídlo rodu Ambro v Beckove (pobočka Trenčianskeho múzea v Trenčíne)

Zabezpečuje

032/6555 325 Mgr. Kristína Jurzová (kristina.jurzova@tnos.sk)