VÝSTAVA: 160 rokov Matice slovenskej
Termín: od 16.10.2024, 08:00 do 4.12.2024
Matica slovenská vznikla v roku 1863 - ide o kontinuálne najstaršiu národnú, kultúrnu a vedeckú ustanovizeň Slovákov. Jej výnimočnosť bližšie približuje putovná výstava, ktorá mapuje 160 rokov Matice slovenskej. Trenčianske osvetové stredisko v Trenčíne predstaví výstavný projekt na dvoch miestach:
• 16. - 31. október 2024: Obecný úrad Vaďovce
pozn.: obec Vaďovce patrí medzi zakladajúce obce Matice slovenskej, v nedeľu 27. októbra 2024 o 15:00 sa v sále miestneho obecného úradu uskutoční prezentácia výstavy spojená s prednáškou Mgr. Jaroslava Dureca, PhD. zo Slovenského historického ústavu Matice slovenskej
• 1. - 22. november 2024: Dom kultúry Javorina, Stará Turá
pozn.: 20. novembra o 13:00 sa pre verejnosť uskutoční prednáška spojená s prezentáciou putovnej výstavy, ktorú pripraví Mgr. Jaroslav Durec, PhD. zo Slovenského historického ústavu Matice slovenskej
• 22. november - 4. december 2024: Vestibul kultúrneho domu, obec Svinná
pozn.: výstava dostupná počas otváracích hodín obecného úradu (viac info tu: https://shorturl.at/eXx0J)
Výstavný projekt obsahuje štrnásť vizualizácií panelov, tematicky rozčlenených na tri historické etapy. V prvom sú spracované dejiny Matice slovenskej od jej založenia v auguste 1863 až do násilného úradného zrušenia uhorskými orgánmi v novembri 1875. Druhú etapu mapuje obdobie 1919 až 1968, teda od jej oživotvorenia po vzniku Československej republiky roku 1919 až po Alexandra Dubčeka a obdobie obrodného procesu do roku 1968. Tretí záverečný tematický blok približuje posledné obdobie činnosti Matice slovenskej, od obdobia normalizácie až po nástup novej mladej generácie pod vedením historicky najmladšieho predsedu Matice slovenskej Mariána Gešpera, pričom ide o generačnú výmenu v matičnom inštitučnom aj členskom organizme. Pôsobenie Matice slovenskej presahuje cez tri storočia – od druhej polovice 19., cez celé 20. až po súčasné pôsobenie v modernom 21. storočí.
Výstavné panely nám okrem textovej časti približujú bohatý obrazový materiál, či už sú to samostatne vypichnuté portréty významných matičiarov, fotografie zo života a z činnosti Matice slovenskej, mnohé vzácne archívne dokumenty až po rôzne publikačné výstupy. Dejiny Matice slovenskej sú charakteristické všestrannou činnosťou v oblasti kultúry, vedy, literatúry, vydavateľskej činnosti, archívnictva, múzejníctva, knihovníctva, osvety, divadla, folkloristiky, krajanskej problematiky a ďalších oblastí.
Manažér výstavy a gestor projektu: PhDr. Pavol Madura
Autor výstavy a katalógu: doc. PaedDr. Pavol Parenička, CSc.
Recenzent výstavy a katalógu: doc. PaedDr. Július Lomenčík, PhD.
Odborná spolupráca: JUDr. Marián Gešper
Výber fotografií a reprodukcií: PhDr. Pavol Madura
Výtvarné a grafické riešenie výstavy a katalógu: © PaedDr. Eva Čulenová, PhD., Signis – vydavateľstvo
Jazykové korektúry: PaedDr. Eva Čulenová, PhD.
Na výstave sú použité fotografie, reprodukcie, múzejné a archívne dokumenty zo Slovenskej národnej knižnice – Literárneho múzea (LM) a Literárneho archívu (LA) – a z Archívu Matice slovenskej (AMS).
Realizované s finančnou podporou Mesta Martin a spoločnosti Neografia, a. s.